Sokat foglalkoztam mostanában a festéssel, úgy érzem, hogy jól esne egy kicsit másról is írni. Szóval még mindig csináld magad, de egy kicsit másképp, ebben a posztban egy kárpitozott falvédő készítését mutatom be Nektek.
Nagyon régóta érdekel a kárpitozás, elképeszt mennyire meg lehet újítani általa a kidobásra ítélt régi bútorokat. Sokat olvastam a témában, vettem részt workshoppon és próbálkoztam itthon is vele. De sajnos elég gyorsan be kellett látnom, hogy a kárpitozáshoz elengedhetetlen a legalább alapszintű varrótudás, ami nekem nincs meg. A varráshoz rettenetesen ügyetlen vagyok, a függöny felaljazásánál sosem jutottam tovább, pedig tényleg igyekeztem. Így aztán feladtam, hogy komolyabb szintű kárpitozásra adjam a fejem, de azért van egy-két olyan dolog, amit így is el lehet otthon készíteni, tényleg minimális tudással. Ilyen ez a falvédő is.
A falvédő alapja egy OSB lap.
- Először eldöntöttem, hogy hová kerüljenek a tűzések, és ez alapján készítettem egy sablont (semmi nagy dologra nem kell gondolni, word-ben egy új doksin megfelelő távolságra egymástól ikszeket raktam, ahová a tűzések kerülnek majd és kinyomtattam)
- Ezt a sablont átrajzoltam az OSB lapra.
-
A sablon által kijelölt helyeken átfúrtam az OSB lapot.
-
Ezután az OSB lapra fektettem egy kb 5cm vastagságú – az OSB lap méretére leszabott – szivacsot és az OSB lapon lévő lyukakat sablonként használva a szivacson is bejelöltem a lyukak helyét.
-
A szivacsot egy almamagozó segítségével lyukasztottam ki (meglepő de nagyon bevált erre a célra :))
-
Ezután a szivacsot szivacsragasztó segítségével rögzítettem az OSB laphoz (nem kell az egészet bekenni, elég csak néhány helyen, mivel később a tűzések miatt úgysem tud majd a szivacs elmozdulni)
-
Az OSB lap hátuljára fenyőlécekből egy keretet készítettem, a későbbiekben ehhez kell rögzíteni a kárpitot tartó kapcsokat.
-
Ezt követően a szivacsot vatelinnel vontam be és a vatelint a falvédő hátulján, a fenyőlécekből álló kerethez rögzítettem kapcsok segítségével.
- Én elektromos kapocsbelövőt használtam. A vatelin rögzítéséhez elég lehet a kézi belövő is, de később a tűzéseknél nekem kevés volt.
- Ezután a kiválasztott anyagot ráhelyeztem a vatelinre, szépen elsimítottam és lazán rögzítettem a széleken hústű segítségével. (A hústűt a szivacsba szúrtam.) Ennek egyáltalán nem kell feszesnek lennie, annyi a lényeg, hogy ne mozduljon el az anyag.
- Következhetett a tűzés. A tűzést mindig a középső részen kezdjük, hogy szépen tudjon redőződni az anyag. Én az eredeti anyaggal behúzott gombokat használtam, ezt egy varrónő készítette el nekem, de bármilyen gombot lehet használni. (Házilag macerás a gombbehúzás, speciális eszköz kell hozzá, amire felesleges beruházni, ha az ember nem kárpitozik sokat, a legtöbb textilboltban meg tudják csinálni.)
- A gombokat egyesével nagyon erős cérnára fűztem fel. (Az a lényeg, hogy a cérna még nagyon erős feszegetés hatására se szakadjon el, de azért ne legyen nagyon vastag sem. Kárpitanyagokat forgalmazó boltokban lehet venni ilyesmit.)
- A falvédő hátoldalán a korábban kifúrt lyukon beszúrtam a hústűt, de nem kell átdugni, az a lényeg, hogy a másik oldalon látszódjon a tű vége. Így a tű kijelölte az anyag színén a tűzés helyét.
- Ezután a falvédő elején a tű által kijelölt helyre egy hosszú tűvel beszúrtam az első felfűzött gombot.A hátoldalra áthúztam a cérnát.
- Következhetett a legnehezebb lépés. Én a falvédő kárpitozott oldalán álltam és térddel nyomtam a gombot, a másik oldalon pedig egyik kézzel húztam a cérnát, a másik kezemmel pedig rögzítettem a cérnát a kapocsbelövő segítségével. Persze ha van segítség akkor ilyen akrobata mutatványok nélkül is lehet csinálni 🙂 Nagyon fontos, hogy a cérna nagyon feszes legyen, mert csak így lesz szép a tűzés az anyag színén. A hátoldalon a cérnát több helyen is kapcsozzuk le, lehetőleg cikk-cakk vonalban.
- Ezzel a módszerrel tegyük föl az összes gombot, közben figyeljük, hogy az anyag szépen redőződjön a falvédő színén.
-
Ha esetleg valahol nem szép a tűzés, akkor vágjuk el a cérnát és próbáljuk meg ismét, ilyen előfordul én is jártam így néhány gombbal.
- Ha kész az összes tűzés és elégedettek vagyunk az eredménnyel akkor már csak a kárpitot kell rögzíteni a hátoldalon.
- Ezt úgy tegyük meg, ahogy az alábbi képen látható:
- Vagyis a tűzéseknél hajtsuk le szépen a redőződő anyagot és tűzzük le feszesen a hátoldalon. Minden gombnál így járjunk el. Én a falvédő rövidebbik oldalán csak a középső gombnál hajtottam meg így az anyagot – ahogy a képen is látszik – nekem így tetszett jobban, de aki szeretné nyugodtan csinálhat hajtást mindegyik gombnál.
- Ezután tűzzük le végig az anyagot a hátoldalon, ezt már nem kell nagyon feszesre, csak úgy, hogy szépen simuljon az anyag.
- Gyakorlatilag készen vagyunk már csak a hátoldalon kell egy vékony vászon anyagot rögzíteni, hogy a tűzéseket és a kapcsokat eltakarjuk.
- Ezután én a keret tetejébe kis akasztókat fúrtam és a falba rögzített csavarokra akasztottam a kész művet.